En dejlig frikassé, som sender mig lige tilbage i minderne, til min mormors køkken.
Vi får det altid i foråret. Men det kan jo sagtens spises hele året. Egentlig synes jeg ikke at noget mad er årstidsbestemt.
Kyllingefrikassé til 4 personer:
1 frilandskylling
Kogeurter: 1 Skive knoldselleri, 2 gulerødder, 1 løg. I bundt dildstilke, enderne fra aspargesene du bruger senere i opskriften. 15 peberkorn.
2 liter vand
1 spsk. salt
Suppen:
40 g. smør
3 store spsk. mel
8 dl. suppe fra kyllingen
4 store gulerødder, i 1/2 cm. skiver
1 bundt dild (toppen heraf)
6 grønne asparges
4 hvide asparges
3 dl. fine ærter fra frost
1 dl. piskefløde
Salt & peber
Fremgangsmåde;
Kyllingen skylles & lægges i en suppegryde. De 2 liter vand tilsættes. Kog op - fjern urenheder, tilsæt salt og kog op igen. Fjern urenheder en sidste gang og tilsæt nu kogeurterne, i mindre stykker.
Lad kyllingen simre for svag varme i 1,5 time under låg.
Tag kyllingen op og lad den køle af på et spækbræt. Pil kødet af den, gerne i store grove stykker.
Sigt kogeurterne fra suppen og kassér dem.
Mål 8 dl. suppe af og kog de 4 gulerødder (skåret i skiver) i 5 minutter deri. Fisk dem op med en hul-si og gem dem. Gem også suppen, den er base for din sovs.
De grønne asparges vaskes og skæres i 3 cm. stykker. De hvide asparges skrælles og skæres ligeledes i 3 cm. stykker.
Smørret smeltes i en rummelig gryde. Melet tilsættes og der piskes godt til det bliver en anelse brunt og dufter nøddeagtigt. Hæld gradvist suppen på indtil sovsen tykner. Hæld nu fløden på og smag til med salt og peber. Tilsæt asparges til sovsen og lad dem simre der i 2 minutter. Tilsæt de kogte gulerødder, de frosne ærter samt det plukkede kyllingekød. Lad det kun lige blive gennemvarmet, så kyllingekødet bevarer sin form og ikke trevler.
Drys med hakket dild og server med det samme med nye kartofler.

Ingen kommentarer:
Send en kommentar